وبلاگ تخصصی شبکه های کامپیوتری (شامل مباحث سخت افزار و نرم افزار شبکه)

نگارش استاندارد. (Standard)
یک نسخۀ نسبتا کامل مخصوص سازمان‌های کوچک تا متوسط که اغلب ویژگی‌ها و نقش‌های مورد نیاز در یک شبکه را داراست. این ویندوز را می‌توان نسخۀ جدید ویندوز 2003 استاندارد دانست. این ویندوز را می‌توان به دو صورت Core و Full نصب کرد و دارای نسخه‌های 32 بیتی و 64 بیتی است.

نگارش سازمانی (Enterprise).
یک سیستم عامل تمام و کمال برای سازمان‌های بزرگ که در حوزه‌های مختلف خصوصا تجارت الکترونیکی فعالیت می‌کنند. امکانات توسعه‌ای و راهکارهای موجود در این نگارش نسبت به نگارش استاندارد بسیار بیشتر است و مواردی چون کلاسترینگ خطا (Failover Clustering) و AD Federation Services در آن دیده می‌شود. این ویندوز را هم می‌توان به دو صورت Core و Full نصب کرد و دارای نسخه‌های 32 بیتی و 64 بیتی است.

نگارش مرکز داده (Data Center)
از اسمش مشخص است که با چه غولی رو کار داریم. سیستم عاملی برای بزرگ‌ترین سازمان‌ها با کسب و کارهای مختلف و راهکارهای یکپارچه که امنیت نیز برایشان بسیار مهم است. بسیار عالی برای پیاده‌سازی راهکارهای مجازی سازی (Virtualization). جالب است بدانید این ویندوز از 64 پردازنده (فیزیکی) پشتیبانی می‌کند و قادر است برای اجرای یک برنامه، همزامان از همۀ آنها استفاده نماید.

نگارش بنیادی (Foundation)

سیستم عاملی مقرون به صرفه با امکانات نسبتا محدود برای کسی و کارهای کوچک که به راحتی نصب و راه‌اندازی می‌شود و خدمات و سرویس‌های معمول یک شبکۀ کوچک را به شما ارائه می‌دهد. این نگارش حالت نصب Core را ندارد.

نگارش سرویس‌دهندۀ وب (Web Server)
دارای IIS 7.5 و طراحی شده مخصوص ارائۀ سرویس به بازدیدکنندگان سایت‌ها و دارای امکاناتی منحصر به فرد برای میزبانی از صفحات وب که با برنامه‌ها و زبان‌های مختلفی ایجاد شده‌اند. اگر سایت اینترنتی (یا بهتر بگوییم مجموعه‌ای از ده‌ها سایت اینترنتی) دارید و به دنبال یک سیستم عامل کم هزینه اما با امکانات امنیتی و مدیریتی خارق‌العاده می‌گردید، راه‌حل همین نگارش است. . این نگارش حالت نصب Core را ندارد.

نگارش محاسبات سنگین (HPC Server – High-Performance Computing)
نگارشی که مختص سازمان‌ها و افرادی است که با برنامه‌های سنگین محاسباتی کار می‌کنند. این سیستم عامل هم بر روی رایانه‌های شخصی مخصوص این محاسبات (اصطلاحا آنها را Workstation های محاسباتی می‌نامند) قابل نصب و استفاده است و هم روی سرورهایی که در کنار هم هزاران Node را تشکیل می‌دهند تا یک سری محاسبات بسیار سنگین و پیچیده را به صورت کلاستری انجام دهند. کسانی که با برنامه‌هایی نظیر Ansys و Matlab پروژه‌های سنگین انجام می‌دهند الان باید حسابی حواسشان به این نسخه معطوف شده باشد.

نگارش مخصوص سیستم‌های Itanium-Based
باز هم سیستم عاملی بسیار قدرتمند برای سازمان‌های بزرگ که در سیستم‌های آنها از نسل جدید پردازنده‌های اینتل با نام Itanium استفاده می‌شود. . این نگارش حالت نصب Core را ندارد.

حالت Core چیست ؟
منظور از حالت هستۀ اصلی یا Core در نصب سیستم عامل سرور 2008 حالتی است که در آن ویندوز بدون بسیاری از مولفه‌های گرافیکی و محیطی غیر ضروری نصب می‌شود تا در سبک‌ترین حالت ممکن روی رایانه قرار گیرد و بتواند با استفاده از سخت‌افزارهای موجود، واظیف محوله را به بهترین شکل ممکن انجام دهد.
ویندوز Server 2008 R2 در حالت نصب Core (که در نگارش‌های Enterprise, Data Center و Standard وجود دارد) سرویس‌های زیر را ارائه می‌دهد :

Active Directory Certificate Services
Active Directory Domain Services
Active Directory Lightweight Directory Services
DHCP Server
DNS Server
File Services
Hyper-V
Media Services
Print Services
Web Services (IIS)

البته نگارش Web Server هم حالت Core دارد که در آن فقط سرویس‌های IIS, DNS و Media Services را ارائه می‌دهد.


برای مقایسه امکانات این نگارش‌ها جدول کاملی وجود دارد که از لینک زیر قابل دریافت است :

Windows Server 2008 R2: Differentiated Features.

به یاد داشته باشید که ویندوز 2008 از لحاظ ظاهری چندان شبیه به ویندوز 7 نیست و امکانات گرافیکی و ظاهر زیبای آن را که همگی به نوعی در قابلیت Aero ویندوز 7 وجود دیده می‌شود ندارد چرا که به هر حال این سیستم عامل مخصوص سرویس‌ دهنده‌ هاست نه کاربران نهایی.

ظاهر ویندوز سرور 2008 بسیار شبیه به ویندوز سرور 2003 است.

منبع: forum.persiannetworks.com
برچسب‌ها: آموزش ویندوز 2008 , نسخه های ویندوز 2008 , حالت core ویندوز 2008
اشتراک این مطلب با: Facebook | Twitter | Google+ | Email | LinkedIn
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۵ بهمن۱۳۹۱ساعت 10:58  توسط میلاد  |